Telewizja Przemysłowa

CCTV = Bezpieczeństwo

Systemy CCTV (ang. Closed Circuit Television)
Obecnie systemy monitoringu wizyjnego pełnią kluczową część wyposażenia każdego obiektu usługowego, np.: sklepu czy biura. Pełnią głównie funkcję bezpieczeństwa, ale też rozliczania czasu pracy i weryfikacji wykonywanych obowiązków. Wiele osób decyduje się na telewizję przemysłową w swoich domach. CCTV, Monitoring czy Telewizja Przemysłowa obok SSWiN (Systemów Sygnalizacji Włamania i Napadu) jest najlepszym sposobem zapewnienia ochrony mienia. Dzięki niej użytkownik ma możliwość wglądu do zdarzeń na terenie obiektu nawet do 1 roku wstecz, a także możliwość błyskawicznej reakcji na niepożądane sytuacje w czasie rzeczywistym.

UltraSafe-cctv-5
UltraSafe-cctv1

Rejestrator, zwany też “nagrywarką”, jest sercem systemu monitoringu. Umożliwia on archiwizację nagrań, ich odtwarzanie w każdej chwili, a także uruchamianie innych systemów. W „najczarniejszych” sytuacjach nagrane obrazy mogą posłużyć jako dowód w sprawie dla organów ścigania. Rejestrator to nie tylko obraz, lecz również dźwięk. Wysoka jakość fonii nagrywanej przez kamery pozwala na odtworzenie wspomnień z danego obszaru w danej chwili. W „najbielszych” scenariuszach jest to świetna okazja do zarejestrowania najważniejszych wydarzeń z życia, jak urodziny czy oświadczyny. Rejestrator to też w końcu komputer, który może wykonać dla nas szereg zadanych poleceń, np. kiedy kamera wykryje ruch na posesji, rejestrator włączy światło, zaparzy kawę czy uruchomi system alarmowy.

Kamery są oczami rejestratora – serca systemu. To elementy bezpośrednio obserwujące konkretny obszar terenu. Warto tu nadmienić, że powinny posiadać wysoką rozdzielczość, aby dostarczany sygnał był w najlepszej jakości. Im lepsza jakość obrazu, tym więcej zadań jest w stanie wypełnić rejestrator telewizji przemysłowej. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej możesz zauważyć na przekazywanym obrazie. Nie mówiąc już o rozdzielczościach 4K, UHD czy nawet 8K. Wtedy możesz nie tylko sprawdzić, jaki samochód podjechał na podjazd, ale czy ma zarysowaną karoserię. Oczywiście nie należy przepłacać, niemniej kamery 4K faktycznie mają zastosowanie m.in. w warsztatach samochodowych, do weryfikacji stanu pojazdu, nie tylko przy odbieraniu i wydawaniu Klientowi, ale również w trakcie kontroli na Stacji Kontroli Pojazdów.

UltraSafe-montaz
UltraSafe-cctv-4

Ostatnim ogniwem jest medium transmisyjne w postaci przewodu. Przewody można zastosować różne, ale wszystkie sprowadzają się do przewodów dla technologii analogowej (przewód koncentryczny) i przewodów dla technologii cyfrowej (skrętka internetowa – np. przewód UTP). Bardzo istotnym elementem jest odpowiednie dobranie klasy okablowania. Tylko robiąc to właściwie, można zapewnić, że obraz z kamery dotrze do rejestratora bez żadnych zakłóceń i przerw.
Każdy zadaje sobie pytanie: “No dobrze, skoro rejestrator nagrywa obraz i jest komputerem, jak nim zarządzać?”. Tak naprawdę poza podstawową funkcją obserwacji „na żywo” przez ochroniarzy na monitorach w pomieszczeniach ochrony, system monitoringu pozwala na obserwację obrazu z każdego miejsca na świecie za pośrednictwem komputera, tabletu czy telefonu na każdej platformie (Android, Microsoft, iOS, MacOS, Linux).

TYPY KAMER

  • Najważniejszą cechą kamer IP jest praca za pomocą sieci LAN. Medium transmisyjnym w tym modelu jest skrętka komputerowa zakończona obustronnie wtykiem RJ-45, a zasilanie jest realizowane przy pomocy tradycyjnego zasilacza 12V DC lub technologii PoE (ang. Power over Ethernet), czyli jednym przewodem dostarczane jest zasilanie wraz z transmisją obrazu.
  • Kamery analogowe są najstarszą technologią, która jest szybko wypierana przez nowoczesne kamery IP. Urządzenia te, mimo niskiej ceny i łatwości konfiguracji, potrzebują zewnętrznego zasilania, a obraz z nich jest zbyt słabej jakości, by spełniać swoją rolę (np. ciężko będzie na nim rozpoznać osoby czy odczytać tablice rejestracyjne).

UltraSafe-cctv

ZALETY MONITORINGU

CIEKAWOSTKI

  1. Czy wiesz, że pierwszy polski system monitoringu “Alfa” został opracowany w raptem 2 lata i już w 1959 roku cieszył oko?
  2. Czy wiesz, że pierwszy polski system monitoringu “Alfa” był produkowany przez Warszawskie Zakłady Telewizyjne?
  3. Czy wiesz, że pierwsze kamery w “tradycyjnej technologii” w całości odczytywały sygnał z przetwornika, wzmacniały go i dopiero później sygnał był poddawany dalszej obróbce?
  4. Czy wiesz, że kamery widzą w ciemności dzięki promieniowaniu podczerwonemu, czyli światła na granicy światła widzialnego i fali radiowej, które jest niewidzialne dla ludzkiego oka?
  5. Czy wiesz, że kamery mogą posiadać motozoom? Jest to możliwość przestawienia soczewek, dzięki czemu obraz zostaje przybliżony i nadal jest ostry. ”Moto” oznacza, że posiada silniczek – możesz przybliżać i oddalać obraz zdalnie przez aplikację.
  6. Czy wiesz, że kamery IP mogą być zasilane tym samym przewodem, którym przekazywany jest sygnał wizyjny? Skrętka internetowa posiada 4 pary przewodów. Technologia PoE wykorzystuje wolną parę do podania zasilania kamerze. Jedynym minusem tego rozwiązania jest dystans. Tak podawane zasilanie działa do maksymalnie 100 metrów.

UltraSafe-monter

Najczęściej zadawane pytania o CCTV

Kamery są odporne na promienie słoneczne (UV), deszcz, a nawet śnieg. Dzięki temu można je instalować na elewacjach i masztach. Kamery są dodatkowo wandaloodporne.
Przez dedykowany monitor podłączony do rejestratora bezpośrednio przez np. HDMI, D-SUB, na którym będzie widoczny obraz z jednej lub wielu kamer w podziale na sekcje. Istnieje również możliwość podglądu zdalnego przez sieć (niekoniecznie z wyjściem Internetowym) przez urządzenia - komputery, tablety, telefony za pomocą dedykowanego oprogramowania. Oprogramowanie dostępne jest na każdą platformę (Android, iOS, Windows, MacOS, Linux).
Kamery dzielimy na analogowe, cyfrowe (IP) i hybrydowe.
Analogowe kamery działają po przewodzie telewizyjnym – koncentrycznym. Jednakże są bardzo starym rozwiązaniem, a ich obraz jest niskiej jakości. Maksymalna odległość okablowania to nawet 1 km!
Cyfrowe (IP) kamery działają po przewodzie Ethernet (skrętce internetowej), a ich możliwości są nieograniczone. Zapewniają przesyłanie najwyższej jakości obrazu, nawet z zasilaniem kamery, spełniając wszystkie obecne normy. Dzięki nim możemy przesłać obraz w jakości 8K wykorzystując kompresję H.265+, dzięki czemu obraz ten jest idealny i mało waży. Maksymalna odległość okablowania to z zasilaniem kamery 150 metrów, a bez zasilania kamery - 300 metrów. Oczywiście można podłączyć wzmacniacze sygnału, wtedy odległość ta będzie znacznie większa.
Hybrydowe to kamery cyfrowe wykorzystujące starą technologię okablowania, czyli przewód telewizyjny – koncentryczny. Dzięki hybrydom można uruchomić nowoczesne kamery w rozdzielczości do 4K bez wymiany starego okablowania. Odległość ich pracy jest bardzo zbliżona do kamer analogowych, jednakże zawsze potrzebują zewnętrznego zasilania.
Zwykle instalacja trwa od 1 do 3 dni, jednak jest to zależne od powierzchni obiektu, konfiguracji systemu, dostępności miejsca na okablowanie i warunków atmosferycznych.
W zależności od rodzaju kamer (analogowe, cyfrowe) potrzebne jest różnego rodzaju zewnętrzne zasilanie w postaci zasilacza, lub energia jest dostarczana bezpośrednio z rejestratora. W przypadku kamer analogowych zawsze zasilamy je z zewnątrz przez zasilacz 12VDC, a kamery cyfrowe zasilamy w technologii PoE do 100 metrów (bezpośrednio z rejestratora lub switcha PoE), lub również z oddzielnego zasilacza 12VDC.
Monitoring należy konserwować raz na rok, maksymalnie raz na dwa lata. Do tego celu posłuży Ci nasz wykwalifikowany personel, którzy zajrzy do każdej posiadanej przez Ciebie kamery, sprawdzi, czy wszystko z nią jest w porządku, wyczyści ją specjalną chemią, sprawdzi i wyczyści rejestrator, a następnie zda Ci raport z przebiegu konserwacji. Dobrze utrzymany system monitoringu to Twoje bezpieczeństwo.

Instalujemy wyłącznie sprzęt dostarczany przez renomowanych producentów

Zajmujemy się montażem systemów telewizji przemysłowej od ponad dekady. Oferujemy Państwu instalację systemów analogowych, cyfrowych IP oraz hybrydowych. Każdy Klient dostaje od nas spersonalizowaną ofertę szytą na miarę.

Zawsze dobieramy sprzęt w oparciu o potrzeby Klienta i najnowocześniejsze dostępne w danym przedziale cenowym technologie. Przykładowo, do sprawdzania stanu klatki schodowej wystarczy kamera FullHD, nie potrzeba jakości 8K, która kosztuje kilkukrotnie więcej.

Używamy najlepszego i renomowanego sprzętu producentów BCS, Dahua, HikVision, Planet, Samsung, D-Link, Western Digital i Seagate.
Jako jedyni oferujemy naszym Klientom aż 5-letnią gwarancję na nasz sprzęt i usługę montażu!
Naszą marką jest to, co ludzie mówią o nas, kiedy nasi przedstawiciele wyjdą z pokoju.
Nasze systemy są podstawą bezpieczeństwa na terenie Państwa obiektu. Oferujemy również atrakcyjne rabaty oraz wsparcie przy istniejących systemach CCTV.
Pozwól nam zadbać o swoje Bezpieczeństwo!